Popüler Yeniler
Reklamlar

ABDÜLATİF ŞENER ACI KONUŞTU... 'FELAKETE BİR ADIM'

CHP'nin Konya'da 1'inci sıra milletvekili adayı olan AKP kurucusu Abdüllatif Şener, cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili "Erdoğan'ın kazanması kriz demektir" dedi.


DEĞİŞİME İHTİYAÇ VAR

24 Haziran seçiminde de CHP Konya milletvekili adayı gösterilen Abdüllatif Şener , “Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Erdoğan'ın seçimi kazanması kriz demektir. Krizin derinleşmesi demektir. Türkiye'nin normalleşmesi için değişime ihtiyacı var” dedi.

 Son milletvekili seçiminde AKP'nin yüzde 75, CHP'nin ise yüzde 9 oy aldığı Konya'dan aday gösterilen Şener, ekonomideki gidişatı Sözcü'ye şöyle anlattı:

"FELAKETİN EŞİĞİNDEYİZ

“AKP'den 11 yıl önce istifa ettim ama siyasetten kopmadım. Siyasi görüşlerimi kamuoyuyla paylaşarak bir anlamda aktif siyasetin içindeyim. Yanlış bir siyaset tarzı ve politikalar ülkeyi ekonomik, sosyal ve siyasal açıdan felaketin eşiğine, arifesine getirdi. Bunda, en büyük etkenlerden biri kurulduğu günden itibaren AKP'nin sürekli iktidarda olması, hiç muhalefet yüzü görmemesidir.”

"EKONOMİ SÜREKLİ BORÇLANDI"

“Bir kere Türkiye'nin döviz yükümlülükleri, cari açığı var. Onu karşılayacak uzun vadeli politikaların uygulanıyor olması gerekirdi. Bunun en temel yolu, ihracatı artırmaktan geçer. İleri teknoloji ürünlerini ihraç eden bir ülke haline Türkiye'yi dönüştürmekten geçer. Ama maalesef, iktidar 16 yıldır, dünyada bilinen bir tek marka üretemedi. Bu haliyle cari açığı kapatmak için Ekonomi sürekli borçlanmak zorunda kaldı ama yapısal olarak sorunu çözülmüyor.”

Ekonomi konusunda uzman olan Şener iktidarı şöyle eleştirdi: 

"RANTA DAYALI EKONOMİ"

“Ranta dayalı bir ekonomik model kurmuşlar. Yolsuzlukların konuşulamıyor olması cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk dönemini yaşadığımızın kanıtıdır. Siyaset, yandaş işadamlarıyla dirsek temasında. Ülke kaynakları yağmalanıyor." 

"BU GİDİŞAT DEĞİŞMELİ"

"Böyle bir Ekonomi , dış açığımızı zaten kapatamaz. Bu zihniyet değişmeden cari açık kapanmaz, sıkışıklıklar sadece dış borçları artırır. Bu sarmalla ekonomiyi idare edeceğini sanan iktidar, koltuğu terk etmediği sürece bu ülkede yaşayan herkes refah payının azaldığını, işyerinin kapandığını, ekmek teknesini kaybettiğini görecektir.”

"DEĞİŞİM ÜLKEYİ RAHATLATIR"

" Seçim sonrası, Erdoğan dışında bir cumhurbaşkanı adayının kazanması halinde ister istemez rahatlama olacak. Hiçbir girişimci ve yabancı sermaye kendisini tehdit altında algılamayacak.” 

kaynak: sözcü/ cumhuriyet