Popüler Yeniler
Reklamlar

AKP'den şok çıkış 'BU KARAR YOK HÜKMÜNDEDİR'

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Danıştay'ın Andımız kararına değinen Yazıcı, kararın yok hükmünde olduğunu söyledi.

‘MAHKEME BU KARARI VEREMEZ’

Yazıcı, "Mahkemeler hukuki denetim yapar. Yönetmeliği kim değiştirir buna bakacak. Mahkeme bunun ötesine gidemez" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın andımız ile ilgili açıklamalarını da hatırlatan Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti:

‘5 YILDIR NEREDEYDİNİZ’

"Burada esas olan şu, Cumhurbaşkanımızın dediği doğru. 2013 yılında biz çıkardık. Bu tür işlerde dava açma süreci 2 aydır. Karar ne zaman verilmiş, 2018'de. Haklı değil mi Sayın Cumhurbaşkanımız 5 yıl neredeydiniz?"

‘YARGIYA EMİR VERİLEMEZ AMA..’

"Karar herhalde yargıya müdahale etmeyiz, edemeyiz. Yargıya emir verilemez ama kararları eleştirilemez değildir. Biz anayasayı değiştirdik, mahkemelerin yanlış uygulamaları dolayısıyla. Mahkemeler hukuki denetim yapar. Yönetmeliği kim değiştirir buna bakacak. Mahkeme bunun ötesine gidemez”.

"KARAR YOK HÜKMÜNDEDİR"

“MEB 2013 yılında ilk öğretim okullarıyla ilgili andımız maddesini yönetmelikten çıkarmış. Aynı bakanlık 2014'te sil baştan yönetmelik yayınlamış. Yönetmeliğin bütünü ortadan kalkmış. Bu idari işlem niteliğinde bir karardır, bana göre yok hükmündedir. Uygulanması konusunda hukuki imkansızlık var. Mahkemeler sorun üretmez, çözer. Hepimiz Türküz ama bu bir ayrıcalık değil." 


DANIŞTAY: DEVAM EDEN DAVALARDA GÖRÜŞ BEYAN EDİLEMEZ'

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Saray'da düzenlenen Danıştay Sempozyumu'nda, Öğrenci Andı ile ilgili karara hükümet cephesinden gelen eleştirilerle ilgili açıklamalarda bulundu. Güngör özetle şunları söyledi:

‘YARGI SÜRECİ DEVAM EDERKEN GÖRÜŞ BİLDİRMEK GÜVENİ SARSAR’

"Danıştayın verdiği karaların hukuki sınırlar içinde bilimsel yönden eleştirilmesi mümkündür. Yargı mensupları olarak kararlarımızın bilimsel eleştirisine her zaman açığız.Yargı kararlarının taraf menfaati bakışıyla değil, objektif, bilimsel kriterlere göre değerlendirilmesinin hukukun gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Yargılama süreci devam eden bir dava hakkında görüş beyan edilmesinin, hukuka, adalete ve yargıya olan güveni sarsacağı unutulmamalıdır."

Kaynak: Yeniçağ