Popüler Yeniler
Reklamlar

AVUSTURYA'DAN AKP'LİLERE ÇAĞRI !

Avusturya,'da "Erdoğan'a oy veren Türkler ülkelerine dönsün" polemiği sürüyor.

Koalisyon hükümetinin aşırı sağcı ortağı Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı ve Başbakan yardımcısı Heinz-Christian Strache Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda " Avusturya 'da Erdoğan'a oy veren bütün Türklerin Türkiye 'ye dönmesini öneriyorum." ifadesini kullandı.

Meclis Grubu İdari Amiri Johann Gudenus da daha önce Avusturya 'da yaşayan ve 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a oy veren Türklerin ülkeyi terk etmelerini isteyerek, "Erdoğan'a oy verenler Türkiye 'de kesinlikle daha rahat edecektir." şeklinde açıklamada bulunmuştu. 

Avusturya'daki Türklerin tercihi Erdoğan ve AK Parti olmuştu

Avusturya medyası ise ülkede yaşayan Türk seçmenin oylarının %72.3’ünün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gittiğini yazarken, Avusturya 'nın Hollanda ve Belçika’nın ardından Erdoğan için en fazla oyun kullanıldığı ülke olduğuna dikkat çekiyor.

24 Haziran'da ülkede seçmenlerin yüzde 72.3'ü Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekilleri seçimlerinde ise yüzde 62.5'lik kesimi oyunu AK Parti'den yana kullanmıştı.

Türk camisinin kapatılacağı açıklanmıştı

Avusturya ile Türkiye arasında cami ve din insanları üzerinden bir polemik yaşanmış ve Viyana yönetimi Türkiye ile bağlantılı camilerin kapatılacağını duyurarak yeni bir tartışma başlatmıştı.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Haziran ayında yaptığı açıklamada 'siyasal İslam ile mücadele kapsamında' ülkesinde faaliyet gösteren 7 caminin kapatılacağını ve bu camilerde görev yapan çok sayıda imamın da sınır dışı edileceğini açıklamıştı. Bu camilerden birinin Avusturya Türk İslam Birliği'ne (ATİB) bağlı bir Türk camisi olduğu diğer altısının ise Arap camisi olduğu kaydedilmişti. (Euronews)