Popüler Yeniler
Reklamlar

İDDİA AĞIR... 'FENERBAHÇE MALEZYA'YA, BAŞAKŞEHİR KATAR'A'

Hükümete yakınlığıyla bilinen Güneş gazetesinin eski yazarı Kayahan Uygur Uygur Odatv’ye konuştu.

‘GEÇEN YILLARI DEĞERLENDİREMEDİLER’


Türkiye’nin özellikle son dönemde yaşadığı ekonomik kötü gidişata ve “adı konulmayan kriz” şeklindeki yorumları analiz eden Kayahan Uygur, Türkiye’nin 2010-2011 yılına kadar ki süreci iyi değerlendiremediğini ifade ederek;

‘5-6 YILDIR EKONOMİ PATİNAJ YAPIYOR’

“Bazı ülkeler markalar yaratarak, o imkanı ve üretimi değerlendirerek bu dönemden sağlam bir şekilde çıktılar. Türkiye’de ise bu dönem de tamamen inşaata yönelik, bu ucuz parayı çar-çur etmeye yönelik bir ekonomik politika izlendiği için son 5-6 senedir patinaj yapıyor” dedi. 


Cari açığın yarattığı döviz krizine ve Türk lirasının değer kaybına vurgu yapan Kayahan Uygur;

‘BU SİYASETLE BUNDAN ÇIKIŞ YOK’

“Bundan çıkış aslında çok çok zor hatta hiçbir şekilde mümkün görünmüyor. Çünkü en azından şunu söylemek lazım; son bir yılda Türkiye’nin 160 milyar ihracatı var, 250 milyar ithalatı var. 90 Milyar fark var. Bu fark ortadayken Türk parasının bu kadar değer kaybetmesi aslında normal, az bile kaybetmiş denebilir” şeklinde konuştu.

 Ekonomik sorunlar için dünyada pek de görülmeyen kolay çözümler üretildiğini anlatan Uygur;

‘SİYASETE YAKIN İNŞAAT SEKTÖRÜ KURTARILIYOR’

“Özellikle siyasetle en yakın ilişkide olan inşaat sektörü olduğundan dolayı, inşaat sektörü sadece desteklenmiş. İşte görüyoruz döviz krizi en hızlı ilerlediğinde bile en çok düşünülen sektör inşaat sektörü. Orada faizler indirilmeye çalışılıyor, ev satışlarına destek verilmeye çalışılıyor. Yani Türkiye tamamen inşaat sektörüne hapsedilmiş durumda” dedi.

‘FENERBAHÇE MALEZYALILARA, BAŞAKŞEHİR KATARLILARA SATILABİLİR’

“Türkiye’de son 16 yıldır devlet yönetimde kurumlar ortadan kalkarak, sadece ‘seçimi kazanan ülkeyi istediği gibi yönetir’ anlayışına dönüldü” diyen Kayahan Uygur, Başakşehir’in Katarlılara, Fenerbahçe’nin de Malezyalılara satılma projesinin olduğunu ifade etti.

‘DAHA ÖNCE DE ELEŞTİRMİŞTİ’

Hükümete yakınlığıyla bilinen Güneş gazetesinin eski yazarı Kayahan Uygur, geçen günlerde sosyal medya hesabından attığı bir mesajla dikkat çekmişti. Kayahan Uygur o mesajında, dolardaki artıştan söz ederek kur farkı nedeniyle Osmangazi Köprüsü’nü yapan müteahhide 1,5 milyar lira fazla ödeneceğini ifade etmişti.

Kaynak: odatv sarizeybekhaber