Popüler Yeniler
Reklamlar

Tayyip Erdoğan bilmeden Atatürk’ün izinden gitti!

TAYYİP ERDOĞAN BİLMEDEN ATATÜRK'ÜN İZİNDEN GİTTİ!

Eğer bunu bilseydi eminim yeni havalimanının adını İstanbul koymazdı!!

İstanbul adını dünyaya resmi olarak kabul ettiren kişi Mustafa Kemal Atatürk'tür..
Osmanlı zamanında İstanbul'a bir çok sıfatla hitap ediliyordu. Konstantinapole, Payitaht, Dersaadet, Acitane.. Ve daha bir çok isim.Türk İslam orduları tarafından fethedilmesine rağmen 450 sene boyunca islam alimleri tarafından bile çoğunlukla eski hıristiyan rum ismiyle konu ediliyordu. KONSTANTİNAPOLE

Cumhuriyet kurulduktan aonra Ankara'ya gelen telgraflarda her devletin istediği gibi isim kullanması ve özellikle Hıristiyan aleminin Yunan ideallerine uygun şekilde Konstantinapole ismini kullanması üzerine, 1928 yılı sonunda Mustafa Kemal Atatürk kabineye bir direktif verir. Bundan sonra sadece İSTANBUL isminin kullanılmasını, bu isimle gelmeyen yazışmaların geri gönderilmesini belirtir.

3 Ocak 1929'da Türkiye Posta Telgraf ve Telefon Genel Müdürlüğü, merkezi İsviçre'nin Bern şehrinde bulunan Uluslararası Posta, Telgraf ve Telefon Teşkilatı'na bir mektup yazarak bundan sonra Constantinople yerine İstanbul adının kullanılması gerektiğini aksi halde tebligatların kabul edilmeden iade edileceğini resmen bildirmiştir.

Tabi ki bu yeni duruma hıristiyan ülkelerden direnç gelmiş ve uygulamak istememişlerdir. Nihayet yaklaşık bir yıl kadar sonra Mustafa Kemal Atatürk, bu konuda kesin talimatı vermiştir. Son tarih 30 Mart 1930 olmak üzere bu tarihten sonra bu kurala uymayan hiç bir iç ve dış yazışma kabul edilmeyecektir. Ve nihayet bu tarihten sonra dünya İstanbul'u İstanbul olarak kabul etmek zorunda kalır.

ATATÜRK Havalimanını kapatıp yerine açtığı yeni havalimanına İSTANBUL adını vererek, Atatürk'ten kurtulduğunu sanan El Reis-ül Vel Tayyipül Yüzeysel Efendi, yağmurdan kaçarken doluya tutulmuştur. Güya Atatürk ismini sileyim derken kendisi Atatürk'ün izinden gitmiştir.

Kitap okumak yerine özet okuyan Vel Tayyipül Yüzeysel Efendiyi hepimiz tanıyoruz. Eminim ki İSTANBUL adını Mustafa Kemal Atatürk'e borçlu olduğumuzu bilseydi o ismi koydurmazdı.

Kürşad Emre ÖĞRETMEK 
Cihan Partisi Genel Başkanı